A new security system needs to be evaluated at a federal building. The probabili
ID: 3305643 • Letter: A
Question
A new security system needs to be evaluated at a federal building. The probability of a person being a security hazard is 1%. At the entrance, the security system allowed a person without any security problems 97% of the time. The system also allowed a person with security problems 5% of the time.
a. What is the probability that a person passes through the system?
b. What is the probability that a person who passes through the system is without any security problems?
Please help me to understand this question!
Explanation / Answer
P(Security hazards) = 0.01; So P(No Security hazards) = 1 - 0.01 = 0.99
P(Pass|No security hazard) = 0.97; So, P(Not pass| No security hazard) = 1 - 0.97 = 0.03
P(Pass|Security hazard) = 0.05; So, P(Not pass| Security hazard) = 1 - 0.05 = 0.95
Hence,
a) P(Person passes through the system)
= P(Pass|No security hazard)* P(No security hazard) + P(Pass|Security hazard)*P(Security hazard)
= 0.97*0.99 + 0.05*0.01
= 0.9608
b) P(No security problem | Pass)
= P(No security problem and Pass)/ P(Pass)
= (0.97*0.99)/ 0.9608
= 0.9995 [Rounded off to 4 decimal places]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.