43 of 3(2 A local car dealership currently has 35 used Company A, Company 8, and
ID: 3305686 • Letter: 4
Question
43 of 3(2 A local car dealership currently has 35 used Company A, Company 8, and Company C vehidles that can be classilied as elther cars or trucks. The folowing aro avalable. Conpkde ts a)through g) below 25 vehidles are cars 10 vehicles are Company A 14 vehides are Company B 4 vehidles are both Company C and trucks 13 vehicles are both Company B and can al What is the probability thet a randomty selectend vehicke is a Company (turdblhree decinal places needed) b) Whst is the probabiliny that a randomly selected vehidle is a truck? (Roundtot ree decimal places as needed ) ) What is the probabiliy thet a randomly selected vehicle is either a Company B or car? Round to three decimal pleces ns needed) d) What is the probability that a randomly selected vehicle is a Company A truck? (fturdk)three decimaa places as needed ) Company Cgiven it is s car? e) What is the probability thet a randomly selected vehicle is (Roannhee decirra places as needed) VWhet is the probability that a randomly selected vehiole is a bruck given it is a Company B7 Round to three decimal pleces as needed.) al Construct a dedision tree for these events Select the oomect choice below and Slin the snswer boxes within your choie (Round to three decimal places as neaded) Prck and A) Pituck and B) Pauck and c Click to select your ansers) Type here to searchExplanation / Answer
Solution:-
a) The probability that randomly selected vehicle is a company C is 0.3143.
Total number of vehicles = 35
The number of vehicle in company C = 35 - 14 - 10 = 11
The probability that randomly selected vehicle is a company C = 11/35 = 0.3143
b) The probability that randomly selected vehicle is a truck is 0.2857.
Total number of vehicles = 35
Number of trucks = 35 - 25 = 10
The probability that randomly selected vehicle is a truck = 10/35 = 0.2857
c) The probability that randomly selected vehicle is either a company B or a car is 0.743.
Number of vehicles that is either company B or a car = 25 + 14 - 13 = 26
Total number of vehicles = 35
The probability that randomly selected vehicle is either a company B or a car = 26/35 = 0.743
d) The probability that randomly selected vehicle is a company A truck is 0.1429
Total truck = 10
Company B truck = 14 - 13 = 1
Company C truck = 4
Number of comapny A truck = 10 - 1 - 4 = 5
Total number of vehicles = 35
The probability that randomly selected vehicle is a company A truck is 5/35 = 0.1429
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.