Let C denote the event that a randomly selected person is a carrier of the disea
ID: 3305929 • Letter: L
Question
Let C denote the event that a randomly selected person is a carrier of the disease. Let P denote the event that the blood test is positive. Suppose it is known that 1% of the population are carriers of a particular disease. A blood test has a 97% chance of giving a positive test result correctly identifying carriers of the disease, but also has a 6% chance of giving a positive test result falsely indicating that a healthy person (i.e. non-carrier) has the disease. Thus, P(C) = .01, P(P|C) = .97, and P(P|C’) = .06 If your blood test is negative, what is the chance that you are not a carrier of the disease? (Be sure to use at least four significant digits.) Correct
Explanation / Answer
Here as C denote the event that a randomly selected person is a carrier of the disease., therefore we are given that:
P(C) = 0.01
Also as P denote the event that the blood test is positive, we are given that:
P( P | C) = 0.97 and therefore P( N | C) = 1 - 0.97 = 0.03 where N stands for negative test.
Also we are given that:
P( P | C') = 0.06 as there is a 6% chance of giving a positive test result falsely indicating that a healthy person
This means that P( N | C') = 1 - 0.06 = 0.94
Using the last of total probability, the probability that the test is negative is computed as:
P(N) = P( N | C)P(C) + P( N | C')P(C') = 0.03*0.01 + 0.94*(1 - 0.01) = 0.9309
Now given that the test is negative, probability that you are not carrier of the disease is computed as: (Using bayes theorem ) :
P( C' | N) = P( N | C')P(C') / P(N) = 0.94*0.99 / 0.9309 = 0.9997
Therefore 0.9997 is the required probability here.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.