Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1. suppose it is known that in a certain population 10% of the population is col

ID: 3306021 • Letter: 1

Question

1. suppose it is known that in a certain population 10% of the population is color blind. if a random sample of 25 people is drawn, find the probability that: a. none will be color blind b. one or more will be color blind

2. in the toss of 5 dice, what is the probability of obtaining at least 1 six?

3. In then toss of 6 coins, what is the probability of obtaining exactly 3 heads

4. A deck of cards contains 26 black cards and 26 red cards. if you are dealt two cards, what is the probability one card is black and one is red?

5. in the toss of 2 coins, what is the probability of obtaining 1 head a 1 tail?

6. A jar contains three different colored seeds, 23 brown seeds, 14 green seeds, and 5 yellow seeds. a single seed is chosen at random to be planted. a. what is the probability of choosing a brown seed? a green seed? a yellow seed? b. what is the probability of choosing a green seed or a yellow seed?

Explanation / Answer

(According to Chegg policy, only four subquestions will be answered. Please post the remaining in another question)

1. suppose it is known that in a certain population 10% of the population is color blind. if a random sample of 25 people is drawn, find the probability that: a. none will be color blind b. one or more will be color blind

a. Probability that a person is color blind = 10% = 0.1

Probability that a person is not color blind = 1 - 0.1 = 0.9

=> Probability that none of the 25 people are color blind = 0.925 = 0.0718

b. Probability that one or more are color blind = 1 - 0.0718 = 0.9282.

2. in the toss of 5 dice, what is the probability of obtaining at least 1 six?

Total number of options for the five dice = 65.

Let us find the probability that no six occurs.

Then all dice have 5 options. Together the number is 55.

=> Probability that no six occurs = 55/65 = 0.4019.

=> Probability that atleast one six occurs = 0.5981.

3. In then toss of 6 coins, what is the probability of obtaining exactly 3 heads

The three heads can come up on the 6 coins in 6C3 = 20 ways.

The probability that the three coins show heads = 0.53.

The probability that the three coins do not show heads = 0.53.

=> Probability that exactly three coins show heads = 20 * 0.56 = 0.125.

4. A deck of cards contains 26 black cards and 26 red cards. if you are dealt two cards, what is the probability one card is black and one is red?

Total number of ways to select two cards = 52C2 = 2652.

The one black card can come in 26 ways. The one red card can come in 26 ways.

Total ways to select the two cards of different color = 26*26 = 676.

=> Probability that a crad will be black and the other red = 676/2652 = 0.2549.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote