3. Suppose the contents of bottles of water coming off a production line have a
ID: 3306497 • Letter: 3
Question
3. Suppose the contents of bottles of water coming off a production line have a normal distribution with a mean of 9.1 ounces and a standard deviation of 0.1 ounces a. If every bottle is labeled 9 ounces, what proportion of the bottles contain less than the labeled amount? b. If only 2.5% of the bottles exceed weight w, what is the value of w? 4. Identify the parameter, statistic, population, and sample when they appear in each of the following statements: a. During 2008, forty-one different movies received the distinction of generating the most box office revenue for a weekend b. A survey of 400 minority persons living in Chicago reveled that 52 were out of work. c. Out of a sample of 100 dog owners who applied for dog licenses in northern Wisconsin, 18 had a Labrador retrieverExplanation / Answer
3) a) P(X<9) =P(Z<(9-9.1)/0.1)=P(Z<-1) =0.1587
b)for top 2.5 % ; z=1.96
therefore w =mean +z*std deviation =9.1+1.96*0.1=9.296
4)
a) forty one is parameter, movies in 2008 is population
b)400 minority person is sample out of population of minority people living in Chicago ; sample proportion of out of workm =52/400 is statistic
c)100 dog owners is sampple out of population of dog ownners in northern Wisonsin
sample proporition =18/100 who had a labrador Rereiver is statistic.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.