The estimated number of bags missing for an airline on a daily basis is a critic
ID: 3306645 • Letter: T
Question
The estimated number of bags missing for an airline on a daily basis is a critical quality measure. Assume that customer expectation is that between 2% to 5% of the bags can be missing on any given day. Over a few days, a sample of flights were evaluated with regards to missing bags. The average % of bags missing was 2.75% and the standard deviation was 2.36%. What proportion of the total number of bags were missing that is acceptable to customers? Explain your answer and show the calculations.
For the previous question, determine the C values and analyze if the process is capable.If it is not capable, what are the measures you will adopt to make it capable? For complete credit, you must indicate all possible measures that will make the process capable - use quantitative data with the basis being the current process as described in the previous question and the target process with feasible target value.
Explanation / Answer
Ans:
Given that
mean=2.75
standard deviation=2.36
when x=2
z=(2-2.75)/2.36=-0.318
when z=5
z=(5-2.75)/2.36=0.953
P(2<=X<=5)=P(-0.318<=z<=0.953)=P(z<=0.953)-P(z<=-0.318)
=0.8297-0.3752
=0.4545
So,45.45% of the total number of bags were missing that is acceptable to customers.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.