The World Series ends when a team wins 4 games. Suppose that sports analysts con
ID: 3306723 • Letter: T
Question
The World Series ends when a team wins 4 games. Suppose that sports analysts consider one team to be stronger and give them a 60% chance of winning any individual game. a) Explain how you would use randomly generated numbers from 0 to 9 to model the likelihood that the underdog team will win. b) Run 20 trials and create a table of your findings. For your table, use the headings “Trial Number”, “Components”, “Outcome”. c) Answer the question: What is the likelihood that the underdog will win the World Series.
Explanation / Answer
c)
probability of winning strong team = 0.60
probability of winning underdog = 1-0.60 = 0.4
Here is my explanation:
The underdog winning the world series can be a result of four scenarios
a) 4 W - 0 L (a four game series)
b) 4 W - 1 L (a five games series)
c) 4 W - 2 L (a six game series)
d) 4 W - 3 L (a seven game series)
The probability of these occuring are:
a) .40*.40*.40*.40*1(because a four game sweep only happens 1 way-first four games) = 0.0256
b) .40*.40*.40*.40*.60*4 (because the favorite could have won any one of the first 4 games) = 0.06144
c) .40*.40*.40*.40*.60*.60*10 (because the favorite could have won two games in 10 different combinations) = 0.09216
d) .40*.40*.40*.40*.60*.60*.60*20 (because the favorite could have won three games in 20 different combinations) = 0.110592
We CANNOT use 7C4 because the favorite cannot win game 7. If the underdog wins all 4 games by game 6 there is no game 7!
*Note how with each additional game won by the favorite, the probability goes up
Since any of these outcomes a-d result in the underdog winning the world series we add up all the probabilities and get:
28.97 % chance the underdog wins the world series
0.0256 0.06144 0.09216 0.110592 0.289792Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.