Problem #5: A manufacturing process has 53 customer orders to fill. Each order r
ID: 3306769 • Letter: P
Question
Problem #5: A manufacturing process has 53 customer orders to fill. Each order requires one component part that is purchased from a supplier. However, typically 3% of the components are identified as defective, and the components can be assumed to be independent (a) If the manufacturer stocks 55 components, what is the probability that the 53 orders can be filled without reordering components? (b) Let Xbe the number of good (i.e., non-defective) components among the 55 in stock. Find the mean of X. (c) Find the variance of X [from part (b)]. Problem #5(a): Problem #5(b): Problem #5(c):Explanation / Answer
a)
By binomial distribution
p(x) = nCx px (1-p)n-x
p(x <=2) = p(x=0) + P(x=1) +p(x=2)
= 55C0 0.030 * 0.9755 + 55C1 0.031 * 0.9754 + 55C2 0.032 * 0.9753
= 0.772
b)
p(non defective component) = 1- 0.03 = 0.97
Mean = np = 55 * 0.97 = 53.35
c)
Varicance = np(1-p) = 55*0.97*0.03 = 1.6005
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.