A standard parking space is about 2.5 m wide and this parking lot is sloped at t
ID: 3307839 • Letter: A
Question
A standard parking space is about 2.5 m wide and this parking lot is sloped at the 2. maximum allowable angle of 5 degrees. Find the maximum value for the coefficient of friction that will allow you roll the width of the parking lot without stopping. Write out your process in a clear, easy-to-follow manner. Here's some helpful information: a. This parking lot is 20 parking spaces wide b. You have the mass of an average human at 60 kg c. The shopping cart's mass is 20 kg d, v° = 7 m/s e. Use g = 10 m/sExplanation / Answer
2. given, parking space width, w = 2.5 m
angle of slope, theta = 5 deg
coeff of friciton = mu
total number of spaces, n = 20
total wodth, d = n*w = 20*2.5 = 50 m
initial speed, vo = 7 m/s
total mass, m = 60 + 20 = 80 kg
hence normal reaction force on wheels of shopping cart, assuming four wheels = N
from force balance
4N = mg*cos(theta)
assume friction force f
when
from force balance
mgsin(theta) + 4f = ma ( where a is acceleration of the system)
also
N = mu*f
hence for roling distance d, maximum value of coefficient friction has to be found
this happens when the cart comes to a final speed vf = 0 m/s at the end of the parking lot
hence
2*a*d = vf^2 - vo^2
2*a*50 = -49
a = -0.49 m/s/s
hence
80*9.81*sin(5) + mu*80*9.81*cos(5) = 80*0.49
hence
mu = 0.03734
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.