Ad ChapterlsSewed Terabos Assignment. Responses/sup % Chapter16 × | e Search Fil
ID: 3308197 • Letter: A
Question
Ad ChapterlsSewed Terabos Assignment. Responses/sup % Chapter16 × | e Search File Edit View Favorites Tools Help 4. -116.66 points Tipier6 16P047 son A steel wire having a mass of 4.70 g and a length of 1.80 m is fixed at both ends and has a tension of 965 N. (a) Find the speed of transverse waves on the wire. m/s (b) Find the wavelength of the fundamental Find the frequency of the fundamental. Hz (d) Find the frequency of the second harmonic. (e) Find the trequency of the third harmonic. -16.66 points Tipiens 16 P.0s9 Astring with a mass density of 3.9 x 10-3 kg/m is under a tension of 31SNand is fixed at both ends. one of its reson (a) What is the fundamental frequency of this string? (b) Which harmonics have the given frequencies? (Enter 1 for the first harmonic, 2 for the second harmonic, etc 450 HzExplanation / Answer
(A) linear mass density. mu = m/L = (4.70 x 10^-3 kg)/(1.80 m)
= 2.61 x 10^-3 kg/m
v = sqrtp[ T / mu ] = 608 m/s
(B) wavelength = 2 L = 3.60 m
(C) f = v / wavelength = 169 Hz
(D) wavelength = L = 1.80 m
(E) f = 608/ 1.80 = 338 hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.