Central Limit Theorem problem. When a certain chemical product is prepared the a
ID: 3308264 • Letter: C
Question
Central Limit Theorem problem. When a certain chemical product is prepared the amount of a certain impurity is a random variable with a mean of 4 grams and a standard deviation of 2 grams. If 100 independent batches of the chemical are produced what is the (approximate) probability of the average amount of the impurity in the 100-batch sample being more that 4.5 grams? Central Limit Theorem problem. When a certain chemical product is prepared the amount of a certain impurity is a random variable with a mean of 4 grams and a standard deviation of 2 grams. If 100 independent batches of the chemical are produced what is the (approximate) probability of the average amount of the impurity in the 100-batch sample being more that 4.5 grams?Explanation / Answer
population mean,u = 4
population standard deviation,,s = 2
sample size,n = 100
x = 4.5
z = (x-u) / (s/sqrt(n))
z = 2.50
P(X>4.5) = P(Z>2.50)
= 1 - P(Z<2.50)
= 1 - 0.9938
= 0.0062
Please rate my answer, good luck...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.