ChromeMasteringPhysics Ch 7amg,8 Problems Secure https session mastern hysics.co
ID: 3308830 • Letter: C
Question
ChromeMasteringPhysics Ch 7amg,8 Problems Secure https session mastern hysics.com/mytternvewOfset rensassignmentProblemi C, 7&8 Problems tem 3 92473 es 3 ot 49 Constants PartA A 59 kg diver stards at the end of a 30 kg springhoard, as shown in the figure. The board is attached to a hinge at the left end but simply rests on the right support (Figure 1) What is the magnbude of the vertical force exerted by the hinge on the board? Express your answer using two significant Sgures You may want to review Pages 225 23 Request Anseer Provide Feedback Next > Figure 1 1.5 m 3.0 m Sign out a 9:47 .Explanation / Answer
here,
mass of diver , m1 = 59 kg
mass of board , m2 = 30 kg
let the magnitude of the vertical force exerted be F
taking moment of force about the support
F * 1.5 - 0 - m1 * g * 1.5 = 0
F = 59 * 9.81 N
F = 578.8 N
the magnitude of the vertical force exerted is 578.8 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.