My Notes Ask Your Teache A crate with a mass of so kg glides through a space sta
ID: 3309056 • Letter: M
Question
My Notes Ask Your Teache A crate with a mass of so kg glides through a space station with a speed of 3.5 m/s. An astronaut speeds it up by pushing on it from behind with a force of 230 N, continually pushing with this force through a di a distance of 4 m. After these two maneuvers, what is the speed of the around to the front of the crate and slows the crate down by pushing backwards with a force of 210 N, backing up through m. The astronaut moves crate? final speed m/s My Notes Ask Your TeacherExplanation / Answer
Initial speed = 3.5 m/s
acceleration of the cart:
a = F/m = 230/90 = 2.555 m/s2
d = 5 m
use v2 = u2 + 2ad
=> v = [3.52 + 2(2.555)(5)]1/2 = 6.1486 m/s
this becomes the initial speed for the 2nd part of the problem
now, the new acceleration is:
a = - F/m = 210/90 = - 2.333 m/s2
again use,
v2 = u2 + 2ad
=> v = [6.14862 - 2(2.333)(4)]1/2 = 4.3747 m/s
this is the final speed.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.