10 freshman, 25% are sophomore, 16% are junior and the rest are senior. Among Ac
ID: 3309402 • Letter: 1
Question
10 freshman, 25% are sophomore, 16% are junior and the rest are senior. Among According to the record of the registrar's office at a state university, 35 % of the students are sophomores, juniors and seniors, the portion of students who live in the dormitory a the freshmen, 80%, 60%, 30% and 20%. [10 pts] are, respectively a. If a randomly selected student lives in the dormi freshman? itory, what is the probability that the student isa b. If a randomly selected student lives in the dormitory, what is the probability that the student is not a freshman?Explanation / Answer
P(freshman) = 0.35
P(sophomore) = 0.25
P(junior) = 0.16
P(senior) = 1 - (0.35 + 0.25 + 0.16) = 0.24
P(live in dormitory | freshman) = 0.8
P(live in dormitory | sophomore) = 0.6
P(live in dormitory | junior) = 0.3
P(live in dormitory | senior) = 0.2
a) P(live in dormitory) = P(live in dormitory | freshman) * P(freshman) + P(live in dormitory | sophomore) * P(sophomore) + P(live in dormitory | junior) * P(junior) + P(live in dormitory | senior) * P(senior)
= 0.8 * 0.35 + 0.6 * 0.25 + 0.3 * 0.16 + 0.2 * 0.24
= 0.526
P(freshman | live in dormitory) = P(live in dormitory | freshman) * P(freshman) / P(live in dormitory)
= 0.8 * 0.35 / 0.526
= 0.5323
b) P(not freshman | live in dormitory) = 1 - P(freshman | live in dormitory) = 1 - 0.5323 = 0.4677
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.