Make sure your answers are correct and I promise to give you a thumbs up ( I rat
ID: 3309503 • Letter: M
Question
Make sure your answers are correct and I promise to give you a thumbs up ( I rate every answer). Just give me the correct answer. No explaination needed
7. 2/6 points Previcus Answers DevoreStat9 8.E.021 My Notes Ask Your Teacher The desired percentage of SiO2 in a certain type of aluminous cement is 5.5. To test whether the true average percentage is 5.5 for a particular production facility, 16 independently obtained samples are analyzed. Suppose that the percentage of SiO2 in a sample is normally distributed with = 0.30 and that x = 5.21. (Use -0.0 (a) Does this indicate conclusively that the true average percentage differs from 5.5? State the appropriate null and alternative hypotheses. Ho: = 5.5 Hai +5.5 Ho: = 5.5 Ha: 5.5 H0: = 5.5 Hai ,12 5.5 Calculate the test statistic and determine the P-value. (Round your test statistic to two decimal places and your P-value to four decimal places.) P-value- State the conclusion in the problem context Reject the null hypothesis. There is sufficient evidence to conclude that the true average percentage differs from the desired percentage. Do not reject the null hypothesis. There is not sufficient evidence to conclude that the true average percentage differs from the desired percentage Do not reject the null hypothesis. There is sufficient evidence to conclude that the true average percentage differs from the desired percentage Reject the null hypothesis. There is not sufficient evidence to conclude that the true average percentage differs from the desired percentageExplanation / Answer
a)
z = -3.87
p=0.0001
b)
beta = 0.004343 = 0.0043
power = 0.995657
= 0.9957
c) 15
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.