Compare Mean with Expected Value You purchase a chemical substance which is cert
ID: 3310579 • Letter: C
Question
Compare Mean with Expected Value
You purchase a chemical substance which is certified to be 98.3% pure. Your own repeated analysis for the percent-purity of this substance produces 98.1, 96.4, 94.3, 97.3, 97.7 and 95.2. Give the 95% confidence interval by providing the mean and the corresponding uncertainty. mean measured % purity = ± (for n=6 measurements and 95% confidence)
Do your results differ from the expected result at the 95% confidence level?
Yes or No
You repeat the analysis just once more and get 99.2%. Again give the 95% confidence interval by providing the new mean and the corresponding uncertainty. mean measured % purity = ± (for n=7 measurements and 95% confidence)
Would your conclusion change? No Yes
Explanation / Answer
Average = 96.5
Calculation
M = 96.5
t = 1.96
sM = (1.4752/6) = 0.6
= M ± Z(sM)
= 96.5 ± 1.96*0.6
= 96.5 ± 1.18
Ye the results differ from the expected result of 98.3%
Now we add 99.2
Mean = 96.88
Sd = 1.7
Calculation
M = 96.88
t = 1.96
sM = (1.72/7) = 0.64
= M ± Z(sM)
= 96.88 ± 1.96*0.64
= 96.88 ± 1.2594
the conclusion does not change
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.