PROBABILITY DISCRETE RANDOM VARIABLES PMF (Please show steps, final solution has
ID: 3310723 • Letter: P
Question
PROBABILITY
DISCRETE RANDOM VARIABLES
PMF
(Please show steps, final solution has been already provided, having a hard time getting to the final answer)
Explanation / Answer
1) Here, as N is the number of voice calls, therefore there would be (3 - N) data calls.
Therefore the total cost for three calls would be given as:
T = 25N + 40( 3- N)
T = 120 - 15N
This is the required function of T in terms of N.
2) Now the probability density for T here is computed as:
P(T = 120 ) = 0.1 in case when n = 0,
P(T = 120 - 15 = 105 ) = 0.3, in case when n = 1,
Similarly, we get
P( T = 90 ) = 0.3
P( T = 75 ) = 0.3
This is the required PDF for T
The expected value of T here is computed as:
E(T) = 0.1*120 + 0.3*105 + 0.3*90 + 0.3*75 = 93
Therefore E(T) = 93
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.