Question Completion Status: > Moving to another question will save this response
ID: 3310792 • Letter: Q
Question
Question Completion Status: > Moving to another question will save this response. Question 8 In a town the female monsters have a mean height of 188 cm and a standard deviation of 11.2 cm. What is the shortest height that represents the top 20% of monster heights? Do not round the answe Hint: think about what is to the left of 20% Remember: I am looking for an actual height. Please show work for potential partial credit. For the toolbar, press ALT+F10 (PC) or ALT FN+F10 (Mac). 80- 805 188+.805 11.2)-197.016 Type here to search oeExplanation / Answer
µ = 188
= 11.2
We need to find the z-score corresponding to an "area under the curve" of 0.80 (1.00 - 0.20).
By looking up the table, the value is 0.84
Thus z = (x µ )/ = (x - 188) / 11.2 = 0.84
x = 188 + (11.2 * 0.84) = 197.408
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.