The driving time for an individual from his home to his work is uniformly distri
ID: 3311687 • Letter: T
Question
The driving time for an individual from his home to his work is uniformly distributed between 300 to 480 seconds. Using this information answer the following. The questions are to the left and answer choices are to the right. There is only 1 right answer for each question. 1) Determine the probability density function. 2) Probability drive time equal to or less than 435 seconds 3) Determine the expected driving time. 4) Compute the variance. 5) Compute the standard deviation. a) .7025 b) 2700 c) 360 d) 51.96 e) .0055556 f) .555556 g) 0.30556 h) Answer not on list i) 55 j) 7200 k) 90% l) 75% m) 390
Explanation / Answer
1.
P(x) = 1/(480-300) = 1/180 for 300=x=480
P(x) = 0 for x<300 or x>480
2.
P(x = 435) = (1/180)(435 - 300) = 135/180 = 0.75
3.
Mean = (1/2)(300 + 480) = 390
4.
Variance = (1/12)(480-300)^2 = 2700
5.
Standard deviation = squareroot(2700) = 51.96
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.