A gargon has probability 7/10 of catching any human being it sees. Using the nor
ID: 3312147 • Letter: A
Question
A gargon has probability 7/10 of catching any human being it sees. Using the normal distribution, approximate the probability that if the Gargon sees 126 humans, it will catch at least 90 of them but no more than 100. A gargon has probability 7/10 of catching any human being it sees. Using the normal distribution, approximate the probability that if the Gargon sees 126 humans, it will catch at least 90 of them but no more than 100. A gargon has probability 7/10 of catching any human being it sees. Using the normal distribution, approximate the probability that if the Gargon sees 126 humans, it will catch at least 90 of them but no more than 100.Explanation / Answer
n = 126, p = 0.7
Mean = n*p = 88.2
SD = sqrt(n*p*(1-p)) = 5.143928
P(90 <= X <= 100) = P(X <= 100) - P(X <= 90) = P(X < 100.5) - P(X < 90.5)
= P(Z < (100.5-88.2)/5.143928) - P(Z < (90.5-88.2)/5.143928) = P(Z<2.39) - P(Z<0.45)=0.9916-0.6736=0.318
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.