18) In a certain U.S. city, 50.8% of adults are women. In that city, 12.2% of wo
ID: 3312565 • Letter: 1
Question
18) In a certain U.S. city, 50.8% of adults are women. In that city, 12.2% of women and 10.6% of men suffer from depression. If an adult the person is a man who does not suffer from depression. is selected at random from the city, find the probability that A) 0.440 D) 0.454 B) 0.894 C) 0.052 Use the given table to find the indicated probability. 1s) College students were given three choices of pizza toppings and asked to choose one The following table shows the results. Cheese Meat Veggie 24 18 71 15 18 14 22 18 69 14 15 14 69 15 A student is selected at random. Find the probability that the student's favorite topping is meat gi the student is a junior. C) 0.293 D) 0.217 A) 0.072 B) 0.246 Find the probability. 20) Assuming that boy and geiri babies are equally likely, find the probability that a family with three children has all boys given that the first two are boys. D) A) B) Provide an appropriate response. 21) Which (if any) of the following statements is/are true? A: If two events are dependent, then they must be mutually exclusive B: If two events are mutually exclusive, then they must be dependent A) B only C) Both statements are true. B) A only D) Neither statement is true. Solve the problem using Bayes' Theorem. Round the answer to the nearest hundredth, if necessary. 22) For two events M and N, P(M)-0.8, P(NIM)-0.9, and P(NIM) 0.5. Find P(MIN). A) 0.88 B) 0 C) 1.0 D) 0.12 23) For mutually exclusive events X1, X2, and X3, let P(X1)-0.36, P(X2) 0.23, and P(X3)-0.41. Also, PfYX1) = 0.40, Pmx2) = 0.30, and P(YX3)-0.50. Find P(X2IY). B) 0.31 A) 0.30 C) 0.15 D) 0.54 se the rule of total probability to find the indicated probability. 24) 33% of the workers at Motor works are female, while 58% of the workers at City Bank are female. If one of these companies is s then a worker is selected at random, what is the probability that the worker will be female? elected at random (assume a 50-50 chance for each), and A) 33% B) 45.5% D) 58%Explanation / Answer
18) Given, P(No Depression | Man) = 1- 0.106 = 0.894, P(Man) = 0.492
P(No Depression and Man) = P(No depression | Man) * P(man) = 0.894 * 0.492 = 0.440
19) P(Meat | Junior) = 15/61 = 0.246
Note: 61 is the total number of juniors
20) The probability is only for the third child. P(third child being boy) = 0.5 or 1/2
21) Answer: Option A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.