Question 5 (1 point) Suppose that in a certain neighborhood, the cost of a home
ID: 3313674 • Letter: Q
Question
Question 5 (1 point)
Suppose that in a certain neighborhood, the cost of a home (in thousands) is proportional to the size of the home in square feet. The regression equation quantifying this relationship is found to be (price) = 0.013*(size) + 49.839. You look more closely at one of the houses selected. The house is listed as having 2726.936 square feet and is listed at a price of $110.557 (thousand). What is the residual?
Question 5 options:
1)
2)
3)
4)
5)
1)
-25.2682)
2641.6473)
-2616.3794)
2616.3795)
25.268Explanation / Answer
(price) = 0.013*(size) + 49.839
for size = 2726.936
price = 0.013*(2726.936) + 49.839
price = 85.29
Residual = Observed value - Predicted value
residual = 110.557 - 85.29 = 25.268
Hence option (5) is correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.