A national computer retailer believes that the average sales are greater for sal
ID: 3314189 • Letter: A
Question
A national computer retailer believes that the average sales are greater for salespersons with a college degree. A random sample of 33 salespersons with a degree had an average weekly sale of $3433 last year, while 35 salespersons without a college degree averaged $3277 in weekly sales. The standard deviations were $468 and $642 respectively. Is there evidence at the 5% level to support the retailer's belief?
Select the [p-value, Decision to Reject (RH0) or Failure to Reject (FRH0)].
a) [p-value = 0.015, FRH0]
b) [p-value = 0.015, RH0]
c) [p-value = 0.065, RH0]
d) [p-value = 0.129, RH0]
e) [p-value = 0.129, FRH0]
Explanation / Answer
Ans:
standard error=SQRT((468^2/33)+(642^2/35))=135.695
Test statistic:
t=(3433-3277)/135.695=1.150
df=33-1=32 (we consider smaller of n1-1 or n2-1)
p-value=tdist(1.150,32,1)=0.129
As,p-value>0.05,we fail to reject null hypothesis.
There is not sufficient evidence to support the retailer's belief that the average sales are greater for salespersons with a college degree.
Option e) is correct(p-value=0.129,fail to reject H0)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.