Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Super Fresh Grocery Store carries a brand of tea with following characterist

ID: 331423 • Letter: T

Question

The Super Fresh Grocery Store carries a brand of tea with following characteristics:

Sales = 4000 cases per year

Ordering cost = $200 per order

Carrying charge = 20% per year

Item cost = $50

Number of working days per year = 250 days
a(4). How many cases should be ordered at a time?

b(4). How often tea will be ordered, i.e., what is the time between orders?

c(6). What is the annual cost of ordering and carrying tea?

d(6). What is the effect on EOQ and the total cost if the sales next year are increased by 500 cases and the ordering cost is reduced to $100 per order.

Explanation / Answer

Given are following details :

Annual demand of cases = D = 4000

Ordering cost = Co = $200

Annual inventory carrying cost = Ch = 20% of $50 = $10

Number of cases should be ordered ( EOQ ) = Square root ( 2 x Co x D / Ch ) = Square root ( 2 x 200 x 4000/10) = 400

400 CASES SHOULD BE ORDERED AT A TIME

Daily demand = Annual demand / Effective number of days in a year = 4000/250 = 16

Therefore , time between orders = EOQ/ Daily demand = 400/16 days = 25 days

TIME BETWEEN RODERS = 25 DAYS

Annual ordering cost

= Ordering cost x Number of orders

= Ordering cost x annual demand / EOQ

= Co x D/EPQ

= $ 200 x 4000/400

= $2000

Annual inventory holding cost

= Annual unit inventory cost x average inventory

= Ch x EOQ/2

= $10 X 400/2

= $2000

Annual cost of ordering and carrying tea = $2000 + $2000 = $4000

ANNUAL COST OF ORDERING AND CARRYING TEA = $ 4000

Revised sales next year = D1 = 4000 + 500 = 4500

Revised ordering cost = Co1 = $ 100

Revised EOQ = Square root ( 2 x Co1 x D1/ Ch ) = Square root ( 2 x 100 x 4500 / 10 ) = 300

Annual ordering cost

= Ordering cost x Number of orders

= Ordering cost x annual demand / EOQ

= Co1 x D/EPQ

= $ 100 x 4500/300

= $ 1500

Annual inventory holding cost

= Annual unit inventory cost x average inventory

= Ch x EOQ/2

= $10 X 300/2

= $1500

Annual cost of ordering and carrying tea = $1500 + $1500 = $3000

REVISED EOQ = 300

REVISED ANNUAL COST OF ORDERING AND CARRYING TEA = $3000

400 CASES SHOULD BE ORDERED AT A TIME

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote