Question 7 (1.2 points) In an elementary school, 29 % of children wear glasses.
ID: 3314468 • Letter: Q
Question
Question 7 (1.2 points) In an elementary school, 29 % of children wear glasses. Suppose that a random sample of 51 children is selected. Find the mean number of children in the sample who wear glasses. Round your answer to the nearest integer Your Answer: Answer Save Question 8 (1 point) Individuals who have a certain gene have a 0.61 probability of contracting a certain disease. Suppose that 952 individuals with the gene participate in a lifetime study. What is the standard deviation of the number of people who eventually contract the disease? Write only a number as your answer. Round to 2 decimal places (for example 1.56). Your Answer:Explanation / Answer
7)
X ~ Binomial(51,0.29)
Where n = 51 , p = 0.29
Mean = np = 51 * 0.29 = 14.79
mean = 15 (Rounded to nearest integer)
8)
X ~ Binomial(952,0.61)
Where n = 952, p = 0.61
Standard deviation = Sqrt( n * p(1-p))
= Sqrt( 952 * 0.61 * 0.39)
= 15.05
Standard deviation = 15.05
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.