The following table gives a future year\'s projected civilian labor force probab
ID: 3314573 • Letter: T
Question
The following table gives a future year's projected civilian labor force probability distribution by age and gender. Age 16-24 25-54 55 and over 0.121 Total Male 0.068 0.345 Female 0.061 0.309 0.096 0.466 Total 0.129 0.654 0.217 1.00 0.534 Find the probability that a randomly selected worker is the following. c. Male or 25 to 54 years old d. Female or 16 to 24 years old a. Female and 16 to 24 years old b. 16 to 54 years old a. The probability that a randomly selected worker is female and 16 to 24 years old is (Type an integer or a decimal.) b, The probability that a randomly selected worker is 16 to 54 years old is (Type an integer or a decimal.) C. The probability that a randomly selected worker is male or 25 to 54 years old is (Type an integer or a decimal.) d The probability that a randomly selected worker is female or 16 to 24 years old isExplanation / Answer
a. P(Female and 16 to 24 years old)=0.061
b. P(16 to 54 years)=1-P(55 and over)=1-0.217=0.783
c. P(male or 25 to 54 years ol years old 24 d)=0.534+0.654-0.345=0.843
d. P(female or 16 to 24 years old)=0.466+0.129-0.061=0.534
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.