A random sample of 118 lightning flashes in a certain region resulted in a sampl
ID: 3315515 • Letter: A
Question
A random sample of 118 lightning flashes in a certain region resulted in a sample average radar echo duration of 0.86 sec and a sample standard deviation of 0.43 sec. Calculate a 99% (two-sided) confidence interval for the true average echo duration . (Round your answers to two decimal places.)
,
sec
Interpret the resulting interval.
A. We are 99% confident that the true population mean lies below this interval.
B. We are 99% confident that this interval does not contain the true population mean.
C. We are 99% confident that this interval contains the true population mean
D. We are 99% confident that the true population mean lies above this interval.
Explanation / Answer
mean is 0.86 and s is 0.43
for sample size of 118, the standard error SE=s/sqrt(N)= 0.43/sqrt(118)=0.03958
for 99% confidence the z value is 2.576
thus the lower bound is mean-z*SE= 0.86-2.576*0.03958=0.7580
the upper bound is mean+z*SE= 0.86+2.576*0.03958=0.96196
answer is C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.