A survey of eating habits showed that approximately 4 % of people in a certain c
ID: 3316066 • Letter: A
Question
A survey of eating habits showed that approximately 4 % of people in a certain city are vegans. Vegans do not eat meat, poultry, fish, seafood, eggs, or milk. A restaurant in the city expects 350 people on opening night, and the chef is deciding on the menu. Treat the patrons as a simple random sample from the city and the surrounding area, which has a population of about 600,000. If 17 vegan meals are available, what is the approximate probability that there will not be enough vegan mealslong dash that is, the probability that 18 or more vegans will come to the restaurant? Assume the vegans are independent and there are no families of vegans.
Explanation / Answer
p = 0.04; n= 350
p0 = 350 * 0.04 = 14
srd dev = sqrt (350*14*(1-0.04)) = sqrt(14*0.96*350) = sqrt(13.44*350) = 3.66
z = 18-14/3.66 = 1.092
here Z = 1 states that 1 point greater than mean, hence,
the population vegan coming is 14+3 = 17,
the propablity of 18 or more vegan is 0.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.