A physical therapist wants to determine the difference in the proportion of men
ID: 3316598 • Letter: A
Question
A physical therapist wants to determine the difference in the proportion of men and women who participate in regular sustained physical activity. What sample size should be obtained if hehe wishes the estimate to be within twotwo percentage points with 99% confidence, assuming that (a) hehe uses the estimates of 21.2 male and 18.2% female from a previous year? (b) hehe does not use any prior estimates?
(a) n = _____ (Round up to the nearest whole number.)
(b) n= _____ (Round up to the nearest whole number.)
Explanation / Answer
Solution:-m = 21.2% = 0.212 , m^ = 1-0.212 = 0.788 99% confidence interval = 2.58 , E = 0.02
a) n = (Z/E)^2*m*m^ = (2.58/0.02)^2*0.212*0.788 = 2779.9788
n = 2780
b) n = (2.58/0.02)^2*0.5*0.5 = 4160.25
n = 4160
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.