e 9-month salaries at a daycare centernormally distributed with a mosnof$20,00 D
ID: 3317218 • Letter: E
Question
e 9-month salaries at a daycare centernormally distributed with a mosnof$20,00 Dnda standard deviation of $5,000 d. What is the probability that an employee will have a salary between $18,000 and $22,0001 What is the probability that an employee will have a salary more tham $18,000? e.What is the probability that an employee will have a salary less thaen $22,000? In order to estimate the average electric usage per month, a sample of 100 houses was selecte d the electric usage determined Assume a population standard deviation of 200 kilowatt hours. Determine the standard ero mean.Explanation / Answer
Given: µ = $20,000, = $5000
To find the probability, we need to find the Z scores first.
Z = (X - µ)/ [/n]. Since n = 1, Z = (X - µ)/
a) For P (18000 < X < 22000) = P(X < 22000) – P(X < 18000)
For P( X < 22000)
Z = (22000 – 20000)/5000 = 0.4
The probability for P(X < 22000) from the normal distribution tables is = 0.6554
For P( X < 18000)
Z = (18000 – 20000)/5000 = -0.4
The probability for P(X < 18000) from the normal distribution tables is = 0.3446
Therefore the required probability is 0.6554 – 0.3446 = 0.3108
b) For P (X > 18000) = 1 - P (X < 18000), as the normal tables give us the left tailed probability only.
For P( X < 18000) = 0.3446
Therefore the required probability = 1 – 0.3446 = 0.6554
c) For P( X < 22000), we have already found the same in (a)
The required probability from the normal distribution tables is = 0.6554
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.