7. Friar Tuck has been doing a survey on the Merry Men. He\'s under the impresio
ID: 3317541 • Letter: 7
Question
7. Friar Tuck has been doing a survey on the Merry Men. He's under the impresion the average number of gold pieces each Merry Man will steal at least 134 with a standard deviation of 18. After drinking barrels of wine with 50 Merry Men, Friar Tuck realizes the mean is actually 142. What can we conclude about the null hypothesis at 99%? 8, A newspaper article states that fewer than 40% of people commute to work other than driving their car. A recent survey of 360 commuters finds that 134 of them commute to work other than driving their car. At 90% confidence what can we say about the conclusion of the test? we would like to create a 95% confidence interval for the difference between two population means of brands of coffee. Brand A had a sample of 40 cups, with 3.36 mg of caffeine with a standard deviation of .44 mg. Brand B had a sample of 50 cups with 3.9 mg of caffeine with a standard deviation of .48 mg. 10. After studying how Cole Trickle drives during his races, we wanted to see if times actually improved. In a study of 40 drivers the sample mean was 2.10 seconds of improvement with a standard deviation of 8.15. At 95% confidence what can we conclude about the null hypothesis?Explanation / Answer
Nothing is mentioned,so,only answering 7.
To tst, H0:mu<134 versus H1:mu>=134,sigma=18,n=sample siz=18xbar observed=142,now the value of the z statistic is given by, z=(xbar-mu)/(sigma/sqrt{n})=(142-134)/(18/sqrt{12})[Result]=1.5396,p-value=0.06>0.05,so,at 95% confidence,ie,with 5% significance we conclude that the mean stealing is less than or eual to 134 pieces..
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.