Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

According to Masterfoods, the company that manufactures M&M;\'s, 12% of peanut M

ID: 3317761 • Letter: A

Question

According to Masterfoods, the company that manufactures M&M;'s, 12% of peanut M&M;'s are brown, 15% are yellow. 12% are red, 23% are blue, 23% are orange and 15% are green. You randomly select peanut M&M;'s from an extra-large bag looking for a orange candy. (Round all probabilities below to four decimal places; i.e. your answer should look like 0.1234, not 0.1234444 or 12.34%.) Compute the probability that the first orange candy is the ninth M&M; selected. Compute the probability that the first orange candy is the ninth or tenth M&M; selected. Compute the probability that the first orange candy is among the first nine M&M;'s selected. If every student in a large Statistics class selects peanut M&M;'s at random until they get a orange candy, on average how many M&M;'s will the students need to select? (Round your answer to two decimal places.) orange M&M;'s

Explanation / Answer

1) here probability of first orange candy is ninth M&M =P(first 8 are not orange and 8th orange)

=(1-0.23)8*0.23=0.0284

2)Probability =(1-0.23)8*0.23+(1-0.23)9*0.23 =0.0503

3) probability =1-P(no orange candy in first 9) =1-(1-0.23)9 =1-0.0952 =0.9048

4)

number of orange cady to be selected =1/p =1/0.23 =4.35

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote