QUESTION 11 20 points Save Answer A surveyor wants to estimate the percentage of
ID: 3319519 • Letter: Q
Question
QUESTION 11 20 points Save Answer A surveyor wants to estimate the percentage of maple trees among all trees in a large national forest. It would be impossible to find the actual percentage (too time consuming). Instead the surveyor selects several areas at random and determines the percentage of maple tress in the selected sample to be about 30%. The number of trees in the sample was 400. The surveyor can be about 95% confident that the percentage of maple trees in the national forest is between % and You must provide work for this problem.Explanation / Answer
p^ = 30% = 0.3 n = 400
z for 95% = 1.96
LCL = 0.3 - 1.96 * (0.3 * 0.7 / 400)
= 0.2551
UCL = 0.3 + 1.96 * (0.3 * 0.7 / 400)
= 0.3449
The interval is between 25.51% and 34.49%.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.