At the beginning of last month inventory consisted of 200 units valued at 42.50
ID: 331975 • Letter: A
Question
At the beginning of last month inventory consisted of 200 units valued at 42.50 ea Last month 1000 units were delivered to finished goods inventory at an actual cost of $45.00 ea. Last month shipments were 900 units at a price of $50.00 ea. What was the Cost of Sales (COS) for the 900 units sold? What was the Operating Income? What was the Ending Inventory quantity What was that Ending Inventory value ? . . Transaction Beg Inv Input Sales Ending Inv. Unit Cost Total Inv. $ 200 42.50 8500 1000 45.00 45000 900 4Explanation / Answer
-Cost of sales=900*44.58= $40,122
-Sales= 900*50= $45,000
Less- Cost of sales= 40,122
Operating income=$4,878
Transaction Beg Inv. Input Sales Ending Inv Unit Cost Total Inv. $ 1 200 42.50 8500 2 1000 45.00 45000 3 900 53,500/1200=44.58 40122 4 200 44.58 9116Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.