A random sample of the price of gasoline from 30 gas stations in a region gives
ID: 3320959 • Letter: A
Question
A random sample of the price of gasoline from 30 gas stations in a region gives the statistics below. Complete parts a) through c). y-34.39, s-30.25 a) Find a 95% confidence interval for the mean price of regular gasoline in that region. (4297.4.483) Round to three decimal places as needed.) b) Find the 90% confidence interval for the mean. 4.312.4.468) (Round to three decimal places as needed.) c) If we had the same statistics from a sample of 60 stations, what would the 95% confidence interval be now? Round to three decimal places as needed.)Explanation / Answer
mean is 4.39 and s is 0.25
a) for sample size of 30, standard error SE is s/sqrt(N)=0.25/sqrt(30)=0.04564
z for 95% confidence is 1.96
thus lower bound is mean-z*SE=4.39-1.96*0.04564=4.3005
upper bound is mean+z*SE=4.39+1.96*0.04564=4.4795
b) z for 90% confidence is 1.65
lower bound is mean-z*SE=4.39-1.65*0.04564=4.3147
upper bound is mean+z*SE=4.39+1.65*0.04564=4.4653
c) s for sample size of 60 is se=s/sqrt(N)=0.25/sqrt(60)=0.032275
thus for 95% z is 1.96 and lower bound is mean-z*SE=4.39-1.96*0.32275=3.7574
upper bound is mean+z*SE=4.39+1.96*0.32275=5.02259
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.