Question 28 3.3 points Save Ans Provide an appropriate response. In a poll of 50
ID: 3321646 • Letter: Q
Question
Question 28 3.3 points Save Ans Provide an appropriate response. In a poll of 500 voters in a certain city, 60% said that they backed a bill which would limit growth and development in their city. The margin of error in the poll was reported as 5 percentage points (with a 95% degree of confidence). Which statement is correct? O The sample size is too small to achieve the stated margin of error. The reported margin of error is consistent with the sample size. O For the given sample size, the margin of error should be smaller than stated O There is not enough information to determine whether the margin of error is consistent with the sample sizeExplanation / Answer
28) here std error =(p*(1-p)/n)1/2 =0.0219
for 95% CI ;critical z =1.96
hence margin of error =z*Std error =0.0219*1.96=0.0429~4.29%
for given sample size margin of errior should be smaller than stated is right
29)
p(at least 2 tails)=P(HTT, THT,TTH,TTT)=4/8 =1/2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.