Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the following information for questions 7-9. A study was conducted to examin

ID: 3321919 • Letter: U

Question

Use the following information for questions 7-9. A study was conducted to examine the relationship between number of wins last season and home attendance (computed as an average) this season for football teams. The investigator obtained the following regression equation, using number of wins to predict attendance P = 2180x + 29000 Which of the following is the correct interpretation of the slope? A. For every additional win last season, home attendance increases by 67.42% on average B. For every additional win last season, home attendance increases by 2180 on average C. 67.42% of the variability in home attendance can be explained by the number of wins. D. 82.11% of the variability in home attendance can be explained by the number of wins. R-= 0.6742 7. 8. What is the value of the correlation coefficient? A. 0.8211 B. 0.674 C.-0.8211 D. 0.4545 Suppose that a team with 12 wins last season had an average home attendance of 51,000 this season. What is the residual for this team? A. 4,160 9. B. 34,384 C. -4,160 D. 55,160 10. A tennis player estimates that her serves are good 75% of the time. If she serves 12 times, what is the probability that at least 7 of them are good? A. 0.0544 B. 0.1576 C. 0.9456 D. 0.8423 11. Carbon monoxide (CO) emissions for a certain kind of car follow a normal distribution and have a mean of 2.9 g/mi and standard deviation 0.4 g/mi. A company has 40 of these cars in its fleet. What is the probability that the average CO level for the sample of 40 cars is at least 3.0 g/mi? A. 0.0571 B. 0.9429 C. 0.4013 D. 0.5987 12. A bag contains 4 red marbles and 7 blue marbles. Two marbles are drawn from the bag. without replacement. Let x the number of red marbles selected. What is the probability that you draw one red marble [P(X-1))? A. 0.2545 B. 0.16 C.0.5091 D. 0.4628 13. Suppose we took a random sample of 300 students and ask if they preferred morning ening, or night classes. If 81 students preferred morning classes what is the 95%CI for the proportion of students who prefer morning classes? (Round to two decimal points) A. (0.27, 0.03) B. (0.19, 0.35) C. (0.22, 0.32) D. None of these

Explanation / Answer

Result:

7).

B). for every additional win last season, home attendance increases by 2180 on average.

8).

Sqrt(0.6742)= 0.821096827

Answer: A). 0.8211

9).

Predicted =2180*12+29000 =55160

Answer; D.55160

10).

C.0.9456

11).

Standard error =0.4/sqrt(40) =0.0632

Z value for 3.0, z=(3.0-2.9)/0.0632 =1.58

P( z >1.58) =0.0571

Answer: A).0.0571

12).

C: 0.5091

13).

c.(0.22, 0.32)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote