A statistical program is recommended. The following observations are on stopping
ID: 3321921 • Letter: A
Question
A statistical program is recommended.
The following observations are on stopping distance (ft) of a particular truck at 20 mph under specified experimental conditions.
32.1 30.6 31.7 30.4 31.0 31.9 A statistical program is recommended The following observations are on stopping distance (ft) of a particular truck at 20 mph under specified experimental conditions. 32.1 30.6 31.7 30.4 31.0 31.9 The report states that under these conditions, the maximum allowable stopping distance is 30. A normal probability plot validates the assumption that stopping distance is normally distributed. (a) Does the data suggest that true average stopping distance exceeds this maximum value? Test the appropriate hypotheses using = 0.01. State the appropriate hypotheses. Ha: = 30 Ha: 30 Ha: # 30 Calculate the test statistic and determine the P-value. (Round your test statistic to two decimal places and your P-value to three decimal places.) P-value What can you conclude? O Do not reject the null hypothesis. There is not sufficient evidence to conclude that the true average stopping distance does exceed 30 ft. ODo not reject the null hypothesis. There is sufficient evidence to conclude that the true average stopping distance does exceed 30 ft. O Reject the null hypothesis. There is not sufficient evidence to conclude that the true average stopping distance does exceed 30 ft. O Reject the null hypothesis. There is sufficient evidence to conclude that the true average stopping distance does exceed 30 ft. (b) Determine the probability of a type II error when = 0.01, 0.65, and the actual value of is 31 (use either statistical software or Table A.17). (Round your answer to three decimal places.) Repeat this for 32. (Round your answer to three decimal places.) (c) Repeat (b) using = 0.30. Use -31. (Round your answer to three decimal places.) Use A-32. (Round your answer to three decimal places.) Compare to the results of(b). O we saw decrease when increased. we saw increase when increased. (d) What is the smallest sample size necessary to have = 0.01 and = 0.10 when = 31 and 0.657(Round your answer to the nearest whole number.)Explanation / Answer
Test of = 30 vs > 30
Variable N Mean StDev SE Mean 99% Lower Bound T P
C6 6 31.283 0.714 0.291 30.303 4.40 0.004
a)
option C)
t = 4.40
p-value = 0.004
p-value< 0.01
option d) reject the null, there is siufficient evidence
b)
when 31
Difference Size Power
1 6 0.571632
when 32
Sample
Difference Size Power
2 6 0.992647
c)
whenc 31
Sample
Difference Size Power
1 6 0.47019
Testing mean = null (versus > null)
Calculating power for mean = null + difference
= 0.01 Assumed standard deviation = 0.8
Sample
Difference Size Power
2 6 0.975488
a) power decreased as s increased
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.