AppenanAi ian 5. A survey of college students reported that in a sample of 413 m
ID: 3322004 • Letter: A
Question
AppenanAi ian 5. A survey of college students reported that in a sample of 413 male college students, the average number of energy drinks consumed per month was 2.49 with a standard deviation of 4.87, and in a sample of 382 female college students, the ("quick method"") to construct a 99%C.L for the difference between men and women in (b) Based on the C.I., is it reasonable to believe that the mean number of energy drinks consumed may be the same for average was 1.22 with a standard deviation of 3.24. (4 pts) (a) USE YOUR CALCULATOR mber of energy drinks consumed. No need to provide a formula. both male and female college students?Explanation / Answer
a)
Population 1 is for male college students and population 2 is for female college students
Sp^2= (n1-1)S1^2+(n2-1)S2^2/(n1-1)+(n2-1)
= (413-1)*4.87^2+(382-1)*3.24^2/412+381
= 13770.9484/793
= 17.3656
(X1-X2)+/-ta/2*Sp^2(1/n1+1/n2)
(2.49-1.22)+/-2.58*17.3656(1/413+1/382)
LCL=1.27-0.7632=0.5068
UCL=1.27+0.7632=2.0332
b)
Looking at the answer, it seems that the mean number of drinks consumed is different and is more for male college students
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.