There is a 0.9988 probability that a randomly selected 31-year-old male lives th
ID: 3322476 • Letter: T
Question
There is a 0.9988 probability that a randomly selected 31-year-old male lives through the year. A life insurance company charges $152 for insuring that the male will live through the year. If the male does not survive the year, the policy pays out $100,000 as a death benefit. Complete parts (a) through (c) below. 9. a. From the perspective of the 31-year-old male, what are the monetary values corresponding to the two events of surviving the year and not surviving? The value corresponding to surviving the year is $ The value corresponding to not surviving the year is $ (Type integers or decimals. Do not round.) b. If the 31-year-old male purchases the policy, what is his expected value? The expected value is $ (Round to the nearest cent as needed.) c. Can the insurance company expect to make a profit from many such policies? Why? (1)- because the insurance company expects to make an average profit of $ 31-year-old male it insures for 1 year. Round to the nearest cent as needed.) on every (1) O No, Yes,Explanation / Answer
A.
The value corresponding to surviving the year = 152*.9988 = $151.8176
The value corresponding to surviving the year = 100000 * 0.0012 = $120
B.
X
- 100,000
152
P(X)
0.0012
0.9988
Lets say X is the amount that person will pay
Thus, 152 is positive as it is premium and 100000 is negative as it is death benefit
Thus, E(X) = 0.0012(-100000) + 0.9988(152)
E(X) = -120+151.8176 = 31.8176
Thus, Expectation is person will pay $31.8176 to company
C. Insurance com pany makes profit
Yes, because the insurance company expects to make an average profit of $31.82 (151.82-120) on every 31 year old male it insures for 1 year
X
- 100,000
152
P(X)
0.0012
0.9988
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.