Question: Suppose we want to be 99% confiodent that the sample proportion of adu
ID: 3322959 • Letter: Q
Question
Question: Suppose we want to be 99% confiodent that the sample proportion of adults who watch streaming programming to be within 2 percentage points of the true proportion of adults who watch streaming programming. How many additional college students must we sample based on the obtined sample proportions of 53%.
where n of original sample = 2343 adults surveyed
Im a little lost inthis question. More specifically the estimation error part.
Bascially to find n = (2*z/w)^2 pq then we subrtract this with the original num,ber of adults surveys to find the additoonal ones!
But for w or E whichever you prefer - its the estimation error- is 0.04 and not 0.02? Not sure how though. Why is it 2*2%- the logic is failing me here?
Explanation / Answer
a.
TRADITIONAL METHOD
given that,
possibile chances (x)=1241.79
sample size(n)=2343
success rate ( p )= x/n = 0.53
I.
sample proportion = 0.53
standard error = Sqrt ( (0.53*0.47) /2343) )
= 0.01
II.
margin of error = Z a/2 * (stanadard error)
where,
Za/2 = Z-table value
level of significance, = 0.01
from standard normal table, two tailed z /2 =2.576
margin of error = 2.576 * 0.01
= 0.027
III.
CI = [ p ± margin of error ]
confidence interval = [0.53 ± 0.027]
= [ 0.503 , 0.557]
-----------------------------------------------------------------------------------------------
DIRECT METHOD
given that,
possibile chances (x)=1241.79
sample size(n)=2343
success rate ( p )= x/n = 0.53
CI = confidence interval
confidence interval = [ 0.53 ± 2.576 * Sqrt ( (0.53*0.47) /2343) ) ]
= [0.53 - 2.576 * Sqrt ( (0.53*0.47) /2343) , 0.53 + 2.576 * Sqrt ( (0.53*0.47) /2343) ]
= [0.503 , 0.557]
-----------------------------------------------------------------------------------------------
interpretations:
1. We are 99% sure that the interval [ 0.503 , 0.557] contains the true population proportion
2. If a large number of samples are collected, and a confidence interval is created
for each sample, 99% of these intervals will contains the true population proportion
b.
true proportion is 2%
sample proportion is 53%
Compute Sample Size ( n ) = n=(Z/E)^2*p*(1-p)
Z a/2 at 0.01 is = 2.576
Sample Proportion = 0.53
ME = 0.02
n = ( 2.576 / 0.02 )^2 * 0.53*0.47
= 4132.43 ~ 4133
c.
if you take estimate proportion is 0.04 then
sample size n=?
Compute Sample Size ( n ) = n=(Z/E)^2*p*(1-p)
Z a/2 at 0.01 is = 2.576
Sample Proportion = 0.53
ME = 0.04
n = ( 2.576 / 0.04 )^2 * 0.53*0.47
= 1033.107 ~ 1034
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.