Consider the following hypotheses: H 0 : = 4,700 The population is normally dist
ID: 3323558 • Letter: C
Question
Consider the following hypotheses:
H0: = 4,700
The population is normally distributed with a population standard deviation of 730. Compute the value of the test statistic and the resulting p-value for each of the following sample results. For each sample, determine if you can "reject/do not reject" the null hypothesis at the 10% significance level. Use Table 1. (Negative values should be indicated by a minus sign. Round "test statistic" values to 2 decimal places and "p-value" to 4 decimal places.)
FInd the Test statistic and the p value and choose to reject HO or not
Explanation / Answer
for std error =(std deviation)/(n)1/2 =730/(n)1/2
and test statistic z=(X-mean)/std error =(Xbar-4700)/std error
from above below is table:
please revert for p value as they may vary due to rounding
Test statistic p-value a. = 4,830; n = 150 2.18 0.0292 reject Ho b. = 4,830; n = 280 2.98 0.0029 reject Ho c. = 4,440; n = 46 -2.42 0.0157 reject Ho d. = 4,490; n = 46 -1.95 0.0510 reject HoRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.