10. The time to failure of a bearing n random variable with -o least SS00 hon an
ID: 3324242 • Letter: 1
Question
10. The time to failure of a bearing n random variable with -o least SS00 hon and -4000 hours Find the probability that . bearing lavts at 11. The demand for a product is -1,0,+1, 2 per day with probability 0.2, 0.1,0.4,0.3 respectively. A demand of -1 implies a unit is returned. Find the variance of daily demand. A. 1.16 B. 2.22 C. 2.78 D. 1.32 E. 3.11 12. The capacities (in ampere-hours) were measured for a sample of 120 batteries. The average was 178 and the standard deviation was 14, Find the 99%, 2-sided confidence interval for the mean d by this method. A (174.7, 181.3) (176.5, 179.5) C. (173,183) D. (176.5, 180.5) E, (176,180)Explanation / Answer
12) DF = 120 - 1 = 119
With 119 degrees of freedom and 99% Confidence interval the critical value is 2.618
The Confidence interval is
Mean +/- t0.005, 119 * s/sqrt (n )
= 178 +/- 2.618 * 14/sqrt(120
= 178 +/- 3.35
= 174.65, 181.35
= 175.7, 181.4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.