According to a survey, 22% of households relied solely on their cell phones for
ID: 3324380 • Letter: A
Question
According to a survey, 22%
of households relied solely on their cell phones for phone service instead of landlines. It was also reported that this percentage has steadily increased over the previous years. A phone company would like to sample 161
households randomly to test the hypothesis that the proportion of cell phone-only households increased. Complete parts a through d below. Using =0.01,
calculate the probability of a Type II error occurring if the actual proportion of cell phone-only households is 0.31.
Explanation / Answer
here null hypothesis:Ho:p<=0.22
alternate hypothesis:Ha:p>0.22
for p=0.22 and n=161 ; std error of mean =(p(1-p)/n)1/2 =0.0326
for 0.01 level and right tailed test ; critical z =2.326
hence acceptance region =P(X<0.22+2.326*0.0326)=P(X<0.2959)
for true proportion p=0.31 ; std error =(p(1-p)/n)1/2 =0.0364
hence type II error =P(X<0.2959)=P(Z<(0.2959-0.31)/0.0364)=P(Z<-0.3855) =0.3499
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.