Production records indicate that 31% of the light bulbs produced in a facility a
ID: 3324389 • Letter: P
Question
Explanation / Answer
a.)
From dinomial distribution
P(X < 3)= 0.906325665866789 =0.9063
b.)
From poisson approximation
P(X < 3)= 0.401163147314632 =0.4012
c.) The two probability differ greatly ( option C)
P(X < 3)= 0.906325665866789 =0.9063
b.)
From poisson approximation
P(X < 3)= 0.401163147314632 =0.4012
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.