According to a recent survey, the average daily rate for a luxury hotel is $239.
ID: 3324409 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
mean is 239.79 and s is 21.97
z is given as (x-mean)/s
a) P(x<256)=P(z<(256-239.79)/21.97)=P(z<0.74), from normal distribution table we get 0.7704
b) P(x>265)=P(z>(265-239.79)/21.97)=P(z>1.15) or 1-P(z<1.15), from normal table we get 1-0.8749=0.1251
c) P(238<x<258)=P((238-239.79)/21.97<z<(258-239.79)/21.97)=P(-0.08<z<0.83) or P(z<0.83)-(1-P(z<0.08))
from normal distribution table we get 0.7967-(1-0.5319)=0.3286
d) for 75th percentile, the z value is 0.68 from normal distribution table so answer is mean+z*s= 239.79+0.68*21.97=254.7296
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.