17) At a courthouse every person visiting must pass through an explosives detect
ID: 3324412 • Letter: 1
Question
17) At a courthouse every person visiting must pass through an explosives detector. The explosives detector is 90% accurate when detecting the presence of explosives on a person but suffers from a 5% false positive rate. Past studies have determined that the probability that a random person will bring explosives into the courthouse is 0.1%. If the detector indicates that a random person has concealed explosives, what is the true probability they have explosives? FP,05% .40 7 ( b.)0.0177 a.) 0.0509 c.) 0.0009 d.) 0.9000 e.) None of these. ..olExplanation / Answer
Let H be the probability that a person has explosive, and H' the probability of not having explosives.
Let D be the probability that the device detects explosives.
Given P(H) = 0.1% = 0.001 and P(H') = 1 - 0.001 = 0.999
Given that probability of detecting given that a person has explosives = P(D/H) = 0.9 and
a false positive, which is probability of detecting when a person does not have explosives = P(D/H') = 0.05
To find the probability that given a detection of explosives, the person has explosives = P(H/D)
By Bayes Theorem: P(H/D) = P(D/H) * P(H)/ P(D)
The Probability of detection P(D) = P(D/H) * P(H) + P(D/H') * P(H')
= (0.9 * 0.001) + (0.05 * 0.999) = 0.0009 + 0.04995
Therefore P(D) = 0.05085
Therefore P(H/D) = 0.9 * 0.001/ 0.05085 = 0.0177
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.