Assume you drop a rock from a cliff which is 5000 feet above the ground. The dis
ID: 3324625 • Letter: A
Question
Assume you drop a rock from a cliff which is 5000 feet above the ground. The distance in feet, y, of the rock below the cliff at the time t seconds after it was dropped is given by the equation
y=-1/2gt^2
Note: y is negative since the rock is falling.
a. How far below the cliff is the rock 6 seconds after it is dropped?
____ feet
b. How far is the rock from the bottom of the canyon 6 seconds after it is dropped?
____ feet
c.When will the rock hit the bottom? Round to the nearest tenth.
____ seconds
d. The velocity of the rock at impact (in feet/sec) can be calculated by the formula
v=gt. Use your answer in part c. to calculate the rock's impact velocity.
____ feet/second
Explanation / Answer
g = 32.2 feet per second squared
a) t = 6
So, y = 1/2 x 32.2 x 62
= 579.6 feet below the cliff
b) distance from bottom of the canyon = 5000 - 579.6
= 4420.4 feet
c) here, y = 5000
5000 = 1/2 x 32.2 x t2
t2 = 310.56
t = 17.6 seconds
d) v = gt
= 32.2x17.6
= 566.7 feet/second
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.