Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A doctor wants to estimate the mean HDL cholesterol of all 20-to 29-year-old fem

ID: 3324961 • Letter: A

Question

A doctor wants to estimate the mean HDL cholesterol of all 20-to 29-year-old females. How many subjects are needed to estimate the mean HDL cholesterol within 2 points with 99% confidence assuming s= 11.2 based on earlier studies? Suppose the doctor would be content with 95% confidence. How does the decrease in confidence affect the sample size required? A 99% confidence level requires subjects. (Round up to the nearest subject.) A 95% confidence level requires subjects. Round up to the nearest subject.) How does the decrease in confidence affect the sample size required? OA. Decreasing the confidence level decreases the sample size needed B. Decreasing the confidence level increases the sample size needed ° C. The sample size is the same for all levels of confidence

Explanation / Answer

Solution:- Given that E = 2 , s = 11.2

Formula : n = (Z*s/E)^2

=> A 99% confidence level requires 208 subjects.

-> 99% confidence interval Z = 2.575

n = (2.575*11.2/2)^2 = 207.9364

n = 208

  

=> A 95% confidence level requires 121 subjects.

-> 95% confidence interval Z = 1.96

n = (1.96*11.2/2)^2 = 120.4725

n = 121

=> option A. Decreasing the confidence level decreases the sample size needed.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote