6 158-67 71 Totals 47o 2. The time it takes for babies to learn to walk isknown
ID: 3326172 • Letter: 6
Question
6 158-67 71 Totals 47o 2. The time it takes for babies to learn to walk isknown to be normally distributed with mean 9.5 months and standard deviation of 1 months. What percent of babies learn to walk: a) between 8 and 11 months. (inclusive) B more than 11 months. 5 points 5 points 5 points 5 points c) less than 8 months d) If the longest 1.15% are considered to be "late bloomers", how many months constitutes a "late bloomer" e) If the shortest 1.15% are considered as "ahead of their time", how many months constitutes being "ahead of their time" 5 pointExplanation / Answer
Given: µ = 9.5, = 1
To find the probability, we need to find the Z scores first.
Z = (X - µ)/ [/n]. Since n = 1, and = 1, Z = (X - µ)
(a) For P (8 < X < 11) = P(X < 11) – P(X < 8)
For P( X < 11)
Z = (11 – 9.5) = 1.5
The probability for P(X < 11) from the normal distribution tables is = 0.9332
For P( X < 8)
Z = (8 – 9.5) = -1.5
The probability for P(X < 8) from the normal distribution tables is = 0.0668
Therefore the required probability is 0.9332 – 0.0668 = 0.8664
(b) For P (X > 11) = 1 - P (X < 11), as the normal tables give us the left tailed probability only.
For P( X < 11)
Z = (11 – 9.5) = 1.5
The probability for P(X < 11) from the normal distribution tables is = 0.9332
Therefore the required probability = 1 – 0.9332 = 0.0668
(c) For P( X < 8)
Z = (8 – 9.5) = -1.5
The required probability from the normal distribution tables is = 0.0668
(d) P[Z = (X - µ)] > 1.5% = 0.015
Therefore P[Z = (X - µ)] < 1.5% = 1 - 0.015 = 0.985
The Z score at 0.985 is 2.17
Therefore X - 9.5 = 2.17 or X = 11.67 months
(e) P[Z = (X - µ)] < 1.5% = 0.015
The Z score at 0.015 is -2.17
Therefore X - 9.5 = -2.17 or X = 7.33 months
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.